Doç. Dr. Murat Artıran
Psikiyatrist

Doç. Dr. Murat Artıran

  • İstanbul
  • 512 Görüntülenme
  • Adres
    Abbasağa, Rasyonel Psikol...

Doç. Dr. Murat Artıran Hakkında

ÜNVAN: Doç. Dr. Murat Artıran, Klinik Psikolog, Psikoterapist, Yazar, Öğretim Üyesi, Bilimsel Dergilerde Hakem olarak görev yapmaktadır.

2001 yılında ABD’ye yerleşti. 12 yıl yaşamış olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde Psikoloji Lisans, Yüksek Lisans, Klinik Psikoloji, Psikoterapi, Psikolojik Rahatsızlıklar Staj ve eğitimlerini tamamladı.
2006 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri New York şehrinde Albert Ellis Enstitüsü’nde Rasyonel (Akılcı) Duygucu Davranışçı Terapi (Rational Emotive Behavior Therapy) ve Bilişsel Davranışçı Terapi (Cognitive Behavioral Therapy) eğitimlerini tamamlayarak RDDT ve BDT süpervizörü ünvanı kazandı.
Klinik Psikoloji alanında Doktorasını ‘Akılcı Duygucu Davranışçı Kuram Ve Öz-Belirlenim Kuramı Çerçevesinde Yeni Bir Ölçek: Akılcı-Duygucu Öz-Belirlenim (ADÖB) Ölçeğinin Geliştirilmesi’ adlı çalışmasıyla almıştır.
2014 yılında Uluslararası Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi  & Bilişsel Davranışçı Eğitmeni ünvanı aldı.
İstanbul’da Rasyonel Psikoloji Enstitüsü’nü kurdu. Albert Ellis Enstitüsü’nün Yetkili Psikoterapi ve Yetiştirme Merkezi olan enstitünün 2103 yılından beri direktörlüğünü sürdürmektedir. Yüzlerce Klinik Psikolog ve Psikolojik Danışmanlık öğrencisine eğitimler vermiştir.
2013’ten günümüze İstanbul Arel Üniversitesi’nde Psikoloji Bölüm Başkan Yardımcılığı, İstinye Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölüm Başkanlığı yaptı, Rumeli Üniversitesi’nde Psikoloji Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.
Üniversitelerde Klinik Psikoloji, Psikoterapi, Kişilik Kuramları, Psikoterapi Kuramları, Psikopatoloji, Motivasyon Kuramları ve Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimleri vermektedir.
ABD’de yayınlanmış olan A Cross-Cultural Redefinition of Rational Emotive and Cognitive Behavior Therapy: From the West to the Middle East (Routledge, New York) kitabının yazarıdır.
Sınırda Kişilik Bozukluğu bir Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi Vaka Uygulaması, RDDT Terapisi ve bir Sporcunun Tedavisi, Çocuklarda Klinik Görüşme gibi birçok kitap bölümünün yazarıdır.
Rational Emotive & Cognitive Behavior Bilimsel Dergisi’nde hakemdir.
Türkçe’ye çevirisini yaptığı kitaplar: (1) Rasyonel Duygucu Davranışçı Terapi Uygulamacının Klavuzu isimli kitabın Türkiye Editörü ve çevirmenidir. (2) Klinik Psikoloji – Bir Modern Sağlık Uzmanlık Mesleği (Nobel Yayınları); (3) Çocuklarda ve Ergenlerde Duygusal Düzenleme (Nobel Yayınları) adlı kitapların çevirmenidir.
Ulusal ve uluslararası dergilerde psikoterapi, motivasyon ve psikolojik testler alanlarında çok sayıda bilimsel makaleleri bulunmaktadır.
Toplam 16 yıla varan formal eğitim hayatından sonra eğitim & bilimsel çalışma, öğretme, yazma ve ‘öğrenme’ hayatına devam etmektedir!

Albert Ellis Enstitüsü Türkiye İmtiyazlı Ortağı Psikoterapi ve Yetiştirme Merkezi Rasyonel Psikoloji Enstitüsü Direktörü (devam ediyor)
Rasyonel Psikoloji Enstitüsü’nün kurucusu.
Türk Psikologlar Derneği Üyesi.
İstinye Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölüm Başkanı (eski)
Arel Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı (eski)
Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı (devam ediyor)
Rasyonel Pozitif Psikoloji Derneği’nin Başkanı (devam ediyor)
Uluslararası Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapi süpervizörüdür
Albert Ellis Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş terapist, süpervizör ve eğitmendir.

Psikolojik Destek verdiği alanları:
Çocuk, ergen, genç yetişkin psikopatolojik bozukluklar için psikolojik danışmanlık ve psikoterapi ONLİNE & YÜZ YÜZE. Not: Madde ve uyuşturucu bağımlılığı, cinsel bozukluklar, somotoform bozuklukları, otizm, öğrenme güçlüğü hariç.

EĞİTİMLERİ:
(1) Eastern Kentucky University, Richmond, Kentucky Psikoloji Lisans, 4 yıl

(2) American Public University, Charles Town, West Virginia. Psikoloji Yüksek Lisans, 2 yıl

(3) University of the Cumberlands, Williamsburg, Kentucky. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans & Doktora Bileşik Programı 2 yıl (Program kapandığı ve Psikolojik Danışmanlıkta Eğitim doktorasına dönüştürüldüğü için yarım bırakıldı)

(4) Arel Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora; 4 yıl (4,0 GPA – Onur derecesi)

(5) Psikoterapi & Süpervizör & Eğitimci Eğitimi Albert Ellis Enstitüsü, Manhattan, New York Psikoterapist & RDDT BDT Süpervizörü & Eğitmen, 6 yıl

(6) La Guardia Homeless Center, Depresyon ve Madde Bağımlıları Yataklı Rehab Merkezi Chester, New York 2 yıl Staj (2004-2006)

(7) Dr. David D. Burns – The Feeling Good Institute (FGI) ‘Online Therapy Practice’ (Online Terapi Uygulamaları) Sertifikalı psikoterapisttir.

(8) Harvard University HarvardX Leaders of Learners (Eğitimin Liderleri) Sertifikası. 6 ay

(9) RDDT & BDT Yöntemleri ile Obsesif Kompulsif Bozukluk, Depresyon, Öfke, Davranım Bozuklukları Tedavileri, İnternet ve Oyun Bağımlılığı tedavileri alanlarında özel eğitimler aldı. Ebeveyin ve Çocuk İlişkilerinde Bilişsel Davranışçı Terapi Yöntemleri, Çocuklar ve Aileleri için Sistemli RDDT Tedavi Planları, Bireysel ve Grup Psikoterapileri, Motivasyonel Görüşme Teknikleri sertifikalarına sahiptir. American Play Therapy Birliği onaylı Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitimleri almıştır.

(10) Eğitimlerini ve Çalışmalarını Dr. Albert Ellis’in öğrencilerinden Albert Ellis Enstitüsü Direktörü Dr. Kristene A. Doyle, Ph.D., Sc.D. (St. John’s University, New York); Albert Ellis Enstitüsü Psikoterapi Direktörü Prof. Dr. Raymond DiGiuseppe, Ph.D.; Sc.D. (St. John’s University, New York) ; Prof. Dr. Windy Dryden, (Ünlü Rasyonel Duygucu & Bilişsel Davranışçı Terapist, Dr. Albert Ellis’in yakın çalışma arkadaşı, Yazar, Emeritus Professor of Psychotherapeutic Studies at Goldsmiths University of London); Dr. Albert Ellis’in yakın çalışma arkadaşı Dr. James McMahon, Bilişsel Davranışçı Terapi Araştırmacısı ve Süpervizörleri F. Michler Bishop, Ph.D., Michael Hickey, Ph.D. ve diğer Albert Ellis Enstitüsü New York merkezi profesörleri ile sürdürmektedir.

Üye olduğu mesleki dernekler:
Türk Psikologlar Derneği (İstanbul) Turkish Psychological Association (Istanbul)
AEI: Associate Member of Albert Ellis Institute
ABCT: Association for Behavioral and Cognitive Therapies
APT: American Play Therapy Association
American Psychological Association (Amerikan Psikoloji Birliği)

Doç. Dr. Murat Artıran ile sayfamızda bulunan randevu al bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Murat Artıran adresi; Abbasağa, Rasyonel Psikol....

Doç. Dr. Murat Artıran ile sayfamızda bulunan randevu al bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Murat Artıran, İstanbul ilinde hizmet vermektedir.