Doç. Dr. Zekai Avcı
Çocuk Hastalıkları Uzmanı & Çocuk Hematolojisi Doktoru & Çocuk Onkoloji Doktoru

Doç. Dr. Zekai Avcı

  • İstanbul
  • Adres
    Küçükbakkalköy mah, Dudul...

Doç. Dr. Zekai Avcı Hakkında

Doç. Dr. Zekai Avcı,
Tıp eğitimi ardından TUS sınavıyla girdiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisası yaparak 2001 yılında uzman oldu.

2003 yılında girdiği Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaklaşık 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında aynı üniversitede Çocuk Hematoloji kliniğinde yandal eğitimine başlayan Zekai Avcı, çocuklarda iyi ve kötü huylu kan hastalıkları alanlarında çalışmalar yaparak 2008 yılında Çocuk Hematoloji (Çocuk Kan Hastalıkları) uzmanı oldu.

2009-2011 yıllarında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yandal mecburi hizmetini tamamladı. Ardından tekrar Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesine dönerek bir yıl yardımcı doçent olarak öğretim üyeliği yaptı.

2012 yılında Tıpda Uzmanlık Kurulu kararıyla Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı ünvanı aldı. 2012 yılında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma hastanesine geçerek hem hasta hizmetlerine hem de akademik çalışmalarına devam etti.

2015 yılında Doçent ünvanı aldı. Halen İstanbul Ataşehir’deki özel muayenehanesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Üye olduğu dernekler arasında Milli Pediatri Derneği, Türk Hematoloji Derneği ve Türk Pediatrik Hematoloji Derneği bulunmaktadır. Halen aktif olarak ulusal ve uluslararası kongrelere katılmakta, uluslararası ve ulusal tıp dergilerinde yazılar yazmaktadır.

Sahip olduğu diplomalar:

-Tıp Diploması (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi)
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Diploması (Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi)
-Çocuk Hematolojisi Uzmanlık Diploması (Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi)
-Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Uzmanlık Diploması (Tıpda Uzmanlık Kurulu)
-Doçentlik Diploması
-Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi Sorumluluk Belgesi (Sağlık Bakanlığı Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji EAH)

Tıbbi İlgi Alanları:

Kansızlık (Anemi): Demir, çinko ve B12 vitamin eksikliğine bağlı kansızlıklar, hemolitik anemi, akdeniz anemisi (talasemi), orak hücre anemisi, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği, doğuştan gelen kalıcı ve sonradan gelişen geçici anemiler.

Kanama Bozuklukları: Burun kanaması, uzun adet kanaması, trombosit düşüklüğü ve fonksiyon bozuklukları, immün trombositopenik purpura (İTP), Hemofili, von-Willebrand Hastalığı.

Pıhtılaşma Bozuklukları: Damar tıkanıklığı, pulmoner emboli, inme(felç), kan pıhtılaşmasında koruyucu tedavi, trombosit yüksekliği, doğuştan pıhtılaşmaya yatkınlık.

İyi ve kötü huylu tümörler: Lenf bezlerinde büyüme, dalak büyümesi (splenomegali), hemanjiyom, kan kanseri (lösemi), lenf kanseri (lenfoma), nöroblastom, yumuşak doku tümörleri, böbrek tümörleri, beyin tümörleri.

Bağışıklık sistem hastalıkları: İmmün (bağışıklık sistem) yetmezlikleri, sık ve tekrarlayan ateşlenme ve hastalanma.

Kemik iliği-kök hücre nakli: Kanser ve kanser dışı hastalıklarda kök hücre nakli ve izlemi.

Uyguladığı Tanı Yöntemleri:

Periferik kan yayması değerlendirilmesi, kemik iliği aspirasyonu yapılması ve incelenmesi, kemik iliği biyopsisi yapılması, kanama zamanı ve pıhtılaşma zamanı tayini.

Uyguladığı Tedavi Yöntemleri:

Kan hastalıklarına özgü ilaç tedavileri, demir ve vitamin B12 tedavisi, kanserli çocuklarda kemoterapi planlama ve uygulaması, kanama bozukluklarında faktör tedavileri, pıhtılaşma bozukluklarında koruyucu kan sulandırıcı ilaç tedavisi ve izlemi, kemik iliği/kök hücre nakli.

Eğitim

Tıp eğitimini 1989-2005 yıllarında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde aldı.

Doç. Dr. Zekai Avcı ile sayfamızda bulunan randevu al bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Zekai Avcı adresi; Küçükbakkalköy mah, Dudul....

Doç. Dr. Zekai Avcı ile sayfamızda bulunan randevu al bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

Doç. Dr. Zekai Avcı, İstanbul ilinde hizmet vermektedir.